Sila pozitívneho myslenia - časť 4.
31/ Najprv myslite a až potom posudzujte! Zaznamenávajte každý svoj nápad hneď, len čo vám napadne – nech sa vám zdá dobrý alebo zlý, zvláštny, praktický či nepraktický, tuctový či vyšinutý ... – hlavné je ich mať na papieri všetky! Jedna myšlienka totiž uvoľňuje ďalšiu, tá podnieti inú, a tak vlastne vzniká súvislý tvorivý proces. Vždy je nevyhnutné uvoľniť prirodzený tok myšlienok a nehatiť ho striktnou kontrolou.
Prísť k dobrým nápadom znamená, že najskôr ich musíme mať veľa v zásobe. Potom, prirodzene, prichádza na rad aj ich pozorné posúdenie a starostlivý výber.
32/ Záverečným a nemenej dôležitým faktorom teórie očakávania a uskutočňovania zázrakov je praktické uplatňovanie viery. Bez viery nie je možná trvalá motivácia a ťažko sa bez nej prekonávajú ťažkosti, ktoré sa nepochybne objavia. Viera v spojení s dynamickým myslením, odhodlanosťou a činorodou aktivitou je hnacou silou, ktorá vás dovedie k cieľu. Ak ste typom človeka, ktorý všetko berie na ľahkú váhu, alebo príliš špekulujete, alebo ste ľahostajný, povrchný či nedbanlivý, alebo ak neviete snívať, potom vám chýba viera a buďte si istý, že to v živote nikam nedotiahnete. Môžete sa však zmeniť – je to vo vašich silách. Nikdy nie je neskoro pokúsiť sa o to. Pamätajte si, že všetko zvládnete, ak si veríte, že to zvládnete.
33/ Milujte život a život bude milovať vás! Raz do jednej televízie pozvali na rozhovor slávneho klaviristu Artura Rubinsteina. Reportér sa ho spýtal na tajomstvo jeho úspechu. Dosiahol ho vďaka talentu, šťastiu, alebo je za tým premyslená reklama a publicita? Na tieto obligátne, tradičné otázky odpovedal umelec pozoruhodne neobligátne a celkom netradične: „Zistil som, že ak milujete život, ten potom na revanš miluje vás.“
34/ Ak chcete od života čosi získať, musíte mať priamu a silnú motiváciu. Ak to v živote chcete niekam dotiahnuť, musíte si jasne stanoviť cieľ a dobre premyslieť, ako sa k nemu dopracujete. Taktiež je nezanedbateľné uvedomiť si, čo ste pre to ochotní urobiť. Všetko toto však predpokladá vašu pripravenosť a sústredenosť, teda vnútornú zorientovanosť. Nevyhnutnou hnacou silou je pritom vaša túžba a ochota na sebe pracovať. No aj tu, ako vždy, bezpodmienečne platí – nikdy, ale naozaj nikdy sa nevzdávajte. Navždy si pamätajte: „Kto sa vzdáva, nikdy nevyhráva – vyhráva ten, kto sa nikdy nevzdáva!“ Táto myšlienka zároveň charakterizuje podstatu človeka, ktorý si nikdy nepripúšťa životné nezdary a prehry.
Ak chce človek naplniť svoje životné potreby a túžby, musí prejaviť osobnú statočnosť, silného a odhodlaného ducha. Musí sa utkvelo a pevne držať svojho cieľa a nesmie ani len pomyslieť na to, že by sa vzdal.
35/ Nikdy nestavajte nepriaznivé okolnosti proti sebe! Ak sa občas cítite zavalení samými ťažkosťami a problémami, nie je to nič neprirodzené. Isto, niekedy sú to problémy veľmi vážne a skľučujúce, takže už-už si pripúšťate, že to všetko vzdáte. No práve v takýchto ťaživých kritických situáciách si spomeňte, že všetky nevyhnutné zdroje sú vo vašom vlastnom vedomí. Znova si pripomeňme: nikdy nestavajte nepriaznivé okolnosti proti sebe. Nepodceňujte svoje vlastné schopnosti a možnosti. Presvedčte sa, že sa vo vás skrýva viac, než si myslíte. Samozrejme, nečakajte kým k nejakej takejto kritickej situácii či kríze dôjde a vy jej budete musieť zo všetkých síl čeliť zoči-voči. Aktivizujte svoje myslenie každý deň a v každej situácii. Potom zvládnete prípadnú kritickú situáciu či životnú krízu oveľa ľahšie.
36/ Basil King, znalec problematiky sily pozitívneho myslenia raz vyhlásil:
- „Konajte odvážne a odhodlane, tak odhalíte v sebe nevídanú silu, ktorá vám bude vždy a vo všetkom pomáhať.“
Ľudská myseľ je veru služobník a pri smelom konaní mobilizuje duševné zdroje. Prejavte odvahu, objavte v sebe netušenú energiu!
Buďte odvážni – odvážnych sila nikdy neopúšťa.
37/ Vplyv myslenia na zdravie. Celkový zdravotný stav človeka závisí od spôsobu jeho myslenia. Podľa toho, ako myslíme, si sami môžeme privodiť stav nezdravý, chorobný, alebo sa, naopak, môžeme cítiť zdravo a sviežo. V podstate sa navonok prejavuje presne tak, ako mentálne uvažujeme, akým spôsobom myslíme. Marcus Aurelius vraví: „Aké myšlienky, taká celá duša.“
Ak si navykneme uvažovať nezdravo, stanú sa z nás nezdraví ľudia. Ak však myslíme optimisticky a zdravo, náležite sa to odrazí aj na našom dobrom telesnom stave.
Uznávaný doktor medicíny Joseph Krimsky tvrdí:
- „Je vedecky dokázané, že emocionálne napätie, stres a stavy úzkosti môžu viesť k chronickým depresiám a celkovej vyčerpanosti, keď sa naše telo stáva nedostatočne odolným voči rozličným infekciám a chorobám. Dlhotrvajúce stavy napätia, obáv či strachu, ďalej nekontrolované výbuchy zlosti, časté rozčuľovanie sa, zhon súčasného života ... to všetko spôsobuje degeneratívne zmeny na srdci, obličkách, pečeni a na ďalších životne dôležitých orgánoch. Mávame zvýšený krvný tlak, arteriosklerózu ... Nenávisť a strach otravujú naše telo presne tak ako hociktorá škodlivá toxická chemikália.“
Zdravé myslenie má všestranne blahodarné a povzbudzujúce účinky, lebo udržiava telesné funkcie vo vyváženom stave. Ak sa poddávame negatívnym myšlienkam či porazeneckým náladám, pripravujeme si podmienky na osobné zlyhanie. Ak sa však v myšlienkach zameriame na úspech – a pevne si veríme, že ho aj dosiahneme – tento spôsob myslenia nás potom prostredníctvom náležitého správania sa a konania k nemu aj dovedie.
39/ Rozhovor lekára s pacientom:
„Žiaľ, nemôžem vás potešiť. Váš zdravotný stav je mimoriadne kritický. Som nútený vám oznámiť, že vám veľa času nezostáva“ – povedal lekár.
„Naozaj nemám žiadnu nádej na uzdravenie?“ – pýtal sa prekvapený pacient.
„Ale áno, nádej máte“ odvetil lekár „pokiaľ si uchováte vieru. Ja, ako lekár, iba liečim, uzdravuje vás vaša viera. Ak budete veriť vo svoje uzdravenie, moja diagnóza sa môže ukázať celkom chybná.“
Odporúčanie pre všetkých, ktorí si chcú udržať telo i dušu vo výbornom zdraví. Dodržiavajte tieto tri základné zásady:
- myslite pozitívne a zdravo.
- konajte v súlade so svojím pozitívnym a zdravým myslením.
- pestujte si silnú vieru a nádej.
40/ Vráťme sa k „zázrakom.“
Zázraky sa v našom živote konajú vďaka dôslednému, každodennému uplatňovaniu zásady, že „veriť znamená vidieť.“ Ako na to?
Najprv si sformujeme istú predstavu alebo myšlienku, aby sme si ujasnili, čo vlastne chceme či potrebujeme. Dáme to na papier, ktorý vystavíme na také miesto, aby sme mali to, čo sme naň napísali, každý deň na očiach. Svoju predstavu si postupne „zduchovníme“ – natoľko osvojíme a stotožníme sa s ňou, až nadobudneme neoblomnú vieru a pevné presvedčenie vo svoj úspech a začneme sa správať tak, akoby sme svoj cieľ už dosahovali. Bez náležitého oduševnenia a zápalu pre vec to nepôjde. Ak sme túto fázu zvládli, potom sa zo všetkých síl pustíme do praktickej realizácie svojej predstavy a logickým, uváženým postupom sa dostávame k cieľu.
41/ Na záver niekoľko návodov:
- zbavte sa všetkých nezdravých a negatívnych myšlienok, týkajúcich sa nenávisti, zlosti, nevraživosti, pocitov menejcennosti či podradnosti a všetkých podobných neduhov. Každý deň vypudzujte zo svojej mysle takéto chorobné postoje.
- nedajte sa nikým a ničím rozhádzať, rozčúliť či znervózniť. Zachovajte si vnútorný pokoj a rovnováhu, neberte všetko príliš vážne.
- osvojte si terapiu slovami: vnútorný pokoj, duševná vyrovnanosť, upokojenie, utíšenie, spokojnosť ... Opakujte si tieto a im podobné slová každý deň, aby sa vám pevne vryli do vedomia a účinne ovplyvnili vaše postoje a konanie naštrbené všadeprítomným zhonom, stresom a napätím.
- ani v tých najťažších situáciách si neprestávajte veriť.
Ľudia, ktorí sa vytrvalo usilujú o čosi pozitívne, vždy niečo dosiahnu. Nepremárnia nijakú príležitosť, chopia sa života zo všetkých síl. Vždy vedia účinne čeliť akémukoľvek zlu a postaviť sa proti každej neprávosti. Nikdy sa nevzdávajú a vo svojom úsilí pokračujú vždy znova a znova. Pokúste sa i vy byť takými. Nezlomne vytrvajte vo svojom úsilí, pomáhajte druhým, neprestávajte si veriť a nikdy sa nevzdávajte – potom určite všetko zvládnete a nič sa vám nevymkne z rúk.