Sila pozitívneho myslenia - časť 3.
21/ Všetko zvládnete, ak si veríte, že to zvládnete. Vryte si tieto múdre slová natrvalo do pamäti. Sú mocné a pravdivé.
Zapamätajte si slová Andrewa Carnegieho:
- „Vo chvíľach svojho súkromného snenia si hovorte: Som stvorený na to, aby som všetko zvládal.“
Každý človek má predpoklady zvládnuť aj tie najzložitejšie kritické situácie a akékoľvek ťažkosti, ak si verí, že ich zvládne. A preto si nikdy nepripúšťajte, že vám čosi nevyjde. To je to najnebezpečnejšie, pretože vaše vedomie je pripravené konať presne podľa toho, čo doň vkladáte. A tak namiesto negatívnych inštrukcií vysielajte do svojho vedomia signály optimizmu a úspechu.
Kedykoľvek by ste o sebe len zapochybovali, silný hlas pozitívnych myšlienok prehluší a vytlačí akékoľvek negativistické šumy. Nevytvárajte si vo svojich predstavách zbytočné prekážky. Každú negatívnu myšlienku ihneď vypuďte – zabráňte, aby vám vôbec zišla na um.
22/ Navždy sa zbavte frázy: to je nemožné! veľmi vrelo vám odporúčam vystrihnúť túto frázu zo svojej mysle, vypustiť ju zo svojej slovnej zásoby i z myšlienok, zbavte sa jej vo svojich postojoch i v správaní. Raz a navždy prestaňte používať túto nesprávne vžitú a sťaby všeospra-vedlňujúcu frázu. Zbavíte sa tak negatívnych postojov a prejavov, ktoré za ňou väzia. Nahraďte ju optimistickým, jasným a pozitívnym výrazom: je to možné a zvládnem to.
Harry Emerson raz povedal:
- „Svet v dnešných časoch napreduje tak rýchlo, že skôr, ako ktosi stihne vysloviť pochybnosť: nie, to nepôjde, to je nemožné – iný ho predbehne a umlčí činom.“
Úspešní ľudia nikdy nepredvídali a neočakávali nezdar alebo porážku – takíto ľudia nikdy neprestávali bojovať, pracovať a najmä veriť... v život a v samých seba.
23/ Viera je neporaziteľná. Človek je zmesou kadečoho – slabosti, nepokoja, odovzdanosti, no tak či tak, má v sebe čosi veľkolepé. Nech už ho v živote postretnú akékoľvek ťažkosti a útrapy, dokáže ich prekonávať s dôstojnosťou a silou ducha jemu vlastnou, dokáže sa vzchopiť a pokračovať ďalej. Človek vie byť silnejší než čokoľvek, čo ho v živote postihne.
24/ Obávate sa niečoho? Zabudnite na obavy! Ak sa niečoho obávate, navrhujem vám, aby ste na svoje obavy pokojne zabudli. Hneď na začiatok poznamenávam, že najlepšie prekonáte strach vierou. Na tomto svete nie je nič silnejšie ako viera – pravá hlboká viera. Ak ju v sebe cítite, zvládnete tie najúžasnejšie veci. Viera nie je nijakým utišujúcim prostriedkom – je to vskutku jediný liečebný prostriedok proti strachu.
V ľudskej duši ustavične zápasia dve mocné sily: strach a viera. Pritom viera je mocnejšia, oveľa mocnejšia. Verte tomu a dobre si toto tvrdenie osvojte, stotožnite sa s ním, lebo môže výrazne ovplyvniť nielen váš úspech či neúspech, ale aj rozhodovať v otázke života a smrti. Navždy si zapamätajte, že vôbec nie je potrebné, aby vás ovládal strach. Sila viery vás zbaví strachu.
Ak je vaša viera dostatočne silná, nič vás nevydesí a nevykoľají, nič vám neublíži.
25/ Urobte práve to, čoho sa obávate. Kontrolovať a ovládať svoje obavy je mimoriadne dôležité. Slávny anglický klasik Thomas Carlyle povedal:
- „Prvoradou povinnosťou človeka je zbaviť sa pocitu strachu.“
Nuž a čo najskôr sa nám to podarí vtedy, keď urobíme to, čoho sa bojíme.
Ak sa niečoho bojíte, nepripúšťajte si predstavy strachu z toho či onoho, ale radšej proti nemu podniknite účinné kroky. Čím vážnejšie sa strachu postavíte na odpor, tým rýchlejšie a jednoznačnejšie sa ho zbavíte.
Keďže veľa ľudí je plachých, hanblivých a zakríknutých a tak aj pôsobia navonok, aj ich okolie ich vníma presne tak, ako sa na seba dívajú oni sami. Je teda pravda, že ostatní vás hodnotia podľa toho, aký úsudok o sebe si vytvoríte vy sami – to je všeobecne overená životná skúsenosť.
Ak chcete prekonať strach, je veľmi dôležité, aby ste sa vedeli oslobodiť od všetkých duševných konfliktov a pristupovali k daným situáciám prirodzene a s istotou. Verte v seba a v ľudí. A robte všetko zmysluplné bez obáv – žite bez strachu.
26/ Osvojte si nasledujúci citát a z času na čas si ho v duchu pripomínajte:
- „Ak sa nerozlúčime s minulosťou, budúcnosť možno nepríde.“
Zapamätajte si, žiť minulosťou a spomínať na to, čo sa nám nepodarilo, alebo čo sme mohli urobiť inak, je veľký nezmysel. Je to ako hasiť oheň prihadzovaním polienok. Nedávajte energiu veciam, ktoré nechcete mať v živote. Dajte ju tomu, čo si v živote prajete. Snívajte, vizualizujte! Vytvorte si svoju budúcnosť presne takú, akú ju chcete mať.
27/ Zázraky možno očakávať – pokúste sa o ne! Je dokázateľné, že ak človek utkvelo čaká na „zázrak“, jeho vedomie sa automaticky nastaví na také podmienky, za akých sa „zázraky“ skutočne začnú diať. Človek akoby sa naladil na frekvenciu zázrakov, jeho prirodzené schopnosti sa zamerajú skôr na pozitívne než na negatívne ciele. Život od neho už nebočí, ale naopak, začne aktívne napĺňať jeho bytosť. Negatívne očakávania, ktoré od neho odpudzovali všetko dobré, vystriedajú očakávania pozitívne, ktoré to dobré priťahujú.
28/ Zákon úspešnosti. Čo znamená tento zákon? Predovšetkým to, že vždy musíte mať pred sebou cieľ – ale pozor, nesmie to byť nejaká hmlistá, nejasná predstava, ale dobre premyslený, zreteľný zámer. Musíte vedieť, čo chcete robiť, kam sa chcete dostať, čím a kým chcete byť. A čisto prakticky – posilnite svoju vieru modlitbou a uistite sa, že váš cieľ je správny a dobrý, lebo ak by taký nebol, nikdy sa nestane, žeby niečo nesprávne a zlé sa obrátilo na správne a dobré.
Potom si svoj stanovený cieľ ustavične a utkvelo premietajte v mysli, aby sa pevne usídlil vo vašom podvedomí a prenikol celú vašu bytosť a aby sa potom aj odrážal v každej vašej nádeji, v každom vašom úmysle i skutku.
Zároveň musíte naďalej rozvíjať pozitívne myslenie. Ten, kto myslí negatívne, dovolí deštruktívnym silám zničiť správny a dobrý zámer vytýčeného cieľa, pretože má tendenciu nielen negatívne myslieť, ale potom sa takto aj správať a konať – teda negatívne. Tu sa uplatňuje zákon príťažlivosti – podobnosti sa priťahujú, alebo ako je to v známom prísloví: vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá. Negatívne myšlienky sa teda navonok prejavia v negatívnych výsledkoch. A človek negatívne mysliaci si o takéto negatívne výsledky priam koleduje – priťahuje ich.
Naopak, ten, kto myslí pozitívne, vysiela optimistické a kladné signály, čím priaznivo aktivizuje a stimuluje svoje okolie. No a na základe fungovania zákona úspešnosti potom, prirodzene, doslova k sebe priťahuje úspech a priaznivé výsledky. Takýto človek tvorivo na sebe pracuje – neprestáva pozitívne rozmýšľať, pevne si verí a nikdy sa nevzdáva. Dosiahne svoj cieľ, lebo si veril, že všetko zvládne – uskutoční svoje sny. A to je vlastne ten jeho „zázrak“.
29/ Zázraky môžu byť rozličné: celkom malé, veľké ale aj ohromné. Ak začnete veriť na tie menšie, dostanete sa aj k väčším. Neprestávajte tvorivo myslieť a veriť, usilovne pracujte a správajte sa k ľuďom milo, žite naplno a uvidíte, že zvládnete úžasné veci.
Ten, kto si dáva iba menšie ciele, na ktoré mu stačí vynaložiť nepatrnú námahu, sa nikdy nedočká zázraku. A prečo by sa aj mal? Ak sám seba a svoje schopnosti hodnotí tak nízko, je to poeticky povedané – akoby sám seba zaznával či zavrhoval. Ak však tento človek zmení spôsob svojho myslenia – zmení svoj vzťah k práci, prehodnotí svoje možnosti a schopnosti, ako aj názory na seba a ľudí okolo – určite sa stotožní aj so psychológiou zázraku a môže ho očakávať.
Ľudia, ktorí uvažujú optimisticky a nikdy nestrácajú nádej, vedia život správne užívať. Spôsob uvažovania a myslenia sa totiž náležite odráža v povahe a správaní človeka, takže optimista má vždy väčšiu šancu na šťastie a úspech.
Človek, ktorý uvažuje pozitívne a nikdy nestráca nádej a vieru, vnesie svetlo i do tej najpochmúrnejšej situácie. Len čo sa zbavíte ťaživých, pesimistických myšlienok a porazeneckých nálad, neúspech a porážky sa vám budú zďaleka vyhýbať.
Treba mať neustále na mysli, že zázraky dokážu jedine tí ľudia, ktorí sú plní životného elánu a tvorivého nadšenia.
30/ Pred niekoľkými rokmi zostavil Alex Osborne, šéf istej newyorskej reklamnej agentúry, praktickú bodovú stupnicu, ako dosiahnuť v živote to, čo chceme, a ako sa stať tým, čím chceme. Tu sú:
- na kúsok papiera napíšte svoje tri najväčšie želania a očíslujte ich podľa významu. Každý deň si ich prečítajte.
- hodinu denne intenzívne premýšľajte o svojej práci a vyhodnoťte si svoj pracovný deň. Do piatich rokov, možno aj skôr, sa z vás stane vo vašom odbore naslovovzatý odborník.
- každý deň si nájdite chvíľku času a na čistý papier si zapíšte všetky nápady, čo by sa dalo zlepšiť vo vašej práci a ako zlepšiť vlastný výkon. S prekvapením zistíte, čo všetko vám zíde na um.